Wybór odpowiedniego rodzaju pokrycia dachowego jest jedną z ważnych decyzji podczas budowy nowego budynku. Obecnie mamy na rynku wiele materiałów na dachy, w tym między innymi blachodachówki, dachówki betonowe, ceramiczne i bitumiczne, a także blachy płaskie i drewniane gonty. Jednak dzięki wielu korzystnym właściwościom jednym z najpopularniejszych są blachodachówki.
Charakterystyka blachodachówek
Tego rodzaju pokrycie dachowe wytworzone zostało z blachy, którą wytłoczono w taki sposób, aby jej wygląd imitował dachówki. Najczęściej wykorzystywanym materiałem jest w tym przypadku blacha stalowa, dużo rzadziej sięga się po wyróżniające się niewielkim ciężarem aluminium. Dodatkowo blachodachówki pokrywane są powłoką z tworzywa, która zapobiega korozji, zwiększa odporność na czynniki chemiczne, promieniowanie UV oraz uszkodzenia mechaniczne.
Gdzie stosować ten rodzaj pokrycia dachowego?
Główne zalety blachodachówek to przede wszystkim niewielki ciężar i przystępna cena, a do tego wygląd zbliżony do tradycyjnych dachówek ceramicznych. Dodatkowo pokrycia z blachy układa się bardzo szybko i nadają się one na większość dachów, których kąt nachylenia wynosi ponad 15 stopni.
W związku z wymienionymi właściwościami blachodachówki są bardzo chętnie stosowane w branży budowlanej, zarówno do pokrywania domów jednorodzinnych oraz wielorodzinnych, jak i hal przemysłowych, budynków gospodarczych, a nawet kościołów. Ze względu na niewielki ciężar ten typ pokrycia dachowego może być używany również w przypadku renowacji starych budynków mających osłabioną więźbę dachową, która nie utrzymałaby dachówek ceramicznych czy innych cięższych materiałów.
Blachodachówka szczególnie dobrze nadaje się do układania na dachach, które mają niezbyt skomplikowany kształt i niewiele załamań, ponieważ wtedy nie ma konieczności częstego przycinania i dopasowywania jej elementów. Dodatkowo do jej układania ważny jest odpowiedni kąt nachylenia dachu, aby w wyżłobieniach dachówek nie zbierała się woda, która mogłaby tworzyć nadmierne obciążenie dachu.