Okna dachowe nie są tak istotne, jak tradycyjne okna w poszczególnych pomieszczeniach. Często uważa się je za dodatkowy i niepotrzebny koszt. Są jednak sytuacje, w których ich montaż będzie jak najbardziej uzasadniony. Kiedy warto rozważyć wstawienie okien połaciowych?
Zalety związane z użytkowaniem okien dachowych
Naturalne światło na strychu będzie potrzebne przede wszystkim wtedy, gdy inwestor planuje poddasze użytkowe. Stworzenie zamkniętej sypialni, garderoby czy gabinetu bez żadnego okna przez swoją zamkniętą przestrzeń może być mało przyjazne. Okno z pewnością je rozświetli i doda przestrzeni uroku. Co więcej, naturalne światło dnia sprawi, że nie trzeba będzie każdorazowo używać prądu. Okna usprawniają wymianę powietrza, więc warto je wstawić zarówno wtedy, jak zamierzamy długo przebywać na poddaszu, jak również w przypadku robienia ze strychu suszarni. W letnie dni może ono powodować znaczne podwyższanie temperatury, lecz wystarczy zamontować rolety lub żaluzje, by temu zaradzić. Okno dachowe będzie również funkcjonalne z innych powodów. Stosuje się je w celu wyjścia na dach. Co pewien czas trzeba przeczyścić komin, przepchać rynny, naprawić zniszczenia w połaci lub po prostu ocenić stan dachu. Można po prostu zamontować właz, lecz okna też się sprawdzają. Producenci oferują wiele rodzajów okien dachowych, które klienci dopasowują do swoich potrzeb i możliwości energetycznych danego poddasza.
Dobór okien do potrzeb użytkowników i rodzaju dachu
Opłacalność inwestycji w okna dachowe będzie zależała m.in. od ich rodzaju. Wygodne otwieranie i bezproblemowe mycie zapewniają okna obrotowe. Możliwość czyszczenia jest istotnym punktem, ponieważ okna połaciowe bardziej brudzą się niż tradycyjne przeszklenia. Najpierw jednak trzeba sprawdzić, czy skrzydło nie będzie o nic zahaczało przy otwarciu. Okna uchylne pozwalają na wpuszczenie powietrza, lecz trudniej jest je umyć. Są niedrogie i równie popularne co okna obrotowe. Połączeniem tych dwóch rozwiązań są okna uchylno-obrotowe, które mają dwie osie otwierania. Okna wysokościowe mają oś obrotu na wysokości ¾ ramy. Dzięki temu łatwiej z nich korzystać i je myć. Okna, które otwierają się jak drzwi, to okna wyłazowe lub rozwieralne. Oś znajduje się na dłuższym bok ramy. Za ich pomocą można z łatwością wychodzić na dach.
Dobór okna połaciowego uzależniony jest też od rodzaju dachu. Przyjmuje się zasadę, że 1 m2 szyby oświetla około 10 m2 przestrzeni. Przeważnie jednak zamiast jednego dużego okna montuje się dwa mniejsze. Dłuższe przeszklenia instaluje się na dachach o łagodnym kącie nachylenia. Na stromych dachach lepiej sprawdzają się krótsze okna. Zdarza się, że okna połaciowe przeciekają lub przepuszczają zimno. Przeważnie wynika to z nieprawidłowego montażu. Powinny one być montowane tylko przez fachowców, najlepiej z tej samej firmy, w której okna zostały zakupione.