Skuteczny system rynnowy ma za zadanie odprowadzać wodę w taki sposób, aby ochronić ściany, stropy i elewację przed nadmiernym zawilgoceniem. Rynny muszą być także odporne na działanie różnych szkodliwych czynników. Jeśli zastanawiasz się, jakiego rodzaju system rynnowy zastosować u siebie, przeczytaj ten artykuł.
Dobór odpowiedniej średnicy
Pierwszą czynnością, jaką trzeba wykonać, jest obliczenie efektywnej powierzchni dachu (EPD). Uwzględnia ona długość dachu, wysokość połaci i odległość od narożnika do kalenicy w poziomie. Od tej liczby będzie zależał rozmiar rynien i rur spustowych. W dachach o spadku do 10 stopni maksymalnie efektywna powierzchnia jest równa całkowitej powierzchni dachu. Im większy kąt nachylenia, tym woda będzie szybciej spływać, więc powierzchnię uznaje się za bardziej efektywną. Dodatkowo zwiększa się ją, jeśli rynna ma posiadać łuki. Do 2 m od odpływu jest to 10% więcej, natomiast powyżej 2 m dodatkowe 5%. Wielkość rynien i rur spustowych w stosunku do średnicy dachu kształtuje się następująco:
- poniżej 50 m2 – rynny o średnicy 100 mm i rury spustowe 75-80 mm,
- 50 – 100 m2 – rynny o średnicy 125 mm i rury spustowe 90 mm,
- powyżej 100 m2 – rynny o średnicy 150 lub 190 mm i rury spustowe 110-120 mm.
Układ rur spustowych należy rozplanować tak, by jedna rura odprowadzała wodę z okapu o długości około 12 m. W przeciwnym wypadku może dochodzić do przelewania się. Pod względem kształtu najpopularniejsze są rynny półokrągłe. Można jednak zdecydować się na inne kształty np. wtedy, gdy rura ma ona być ukryta w maskownicy. Występują rynny o przekroju kwadratowym i prostokątnym. Ich główną zaletą jest większa pojemność niż w tradycyjnych rynnach półokrągłych.
Materiał i estetyka
O solidności rynien i rur spustowych świadczy nie tylko montaż, ale również materiał, z jakiego są wykonane. Musi on być odporny na silne promieniowanie, oblodzenia, odkształcenia i uszkodzenia mechaniczne. Pod tym względem dominują dwa materiały. Rynny z PCV są niedrogie, szczelne i nie wymagają konserwacji. Elementy rynnowe są odporne na uderzenia i agresywne środki atmosferyczne. Ze względu na łatwość obróbki tego materiału polecane są do skomplikowanych dachów. Drugi rodzaj to rynny stalowe. W celu zwiększenia ich odporności zabezpiecza się je dodatkowymi warstwami ochronnymi. Są one odporne na uszkodzenia mechaniczne i wysokie temperatury. Pod względem kolorystyki wybór jest bardzo duży. Najpopularniejsze są barwy zbliżone do najczęściej wybieranych pokryć dachowych.